Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

EU jako federace, Spojené státy evropské? Úplný nesmysl a blud už z principu

20. 07. 2017 9:10:11
V Bruselu se usilovně snaží o vytvoření Evropského svazu. Diktují nám většinu zákonů, Lisabonem si zajistili hlasovací většinu a „suverénní národní stát“ je pomalu sprosté slovní spojení. To musí přestat!

Objevuje se nám tu takový nešvar – snaha o federalizaci Evropské unie, tedy vytvoření jakéhosi nadnárodního „evropského“ superstátu řízeného centrální vládou v Bruselu. Funguje to v Americe, tak u nás bude taky, a líp se tak ubráníme proti Putinovi, no ne?

Ne.

Amerika je „jedna“

Indiáni nechť odpustí – Amerika je prostě nově osídlený kontinent. Evropani se tam začali stěhovat v tom 15. a 16., ale hlavně pak v 17. a 18. století, a velmi rychle se z různých španělských a francouzských a britských a nizozemských (a puritánských a kvakerských atd. atd.) osad a kolonií stalo těch základních 13, které můžeme označit za „prostě britské“.

Ty se potom „celkem bez problémů“ spojily ve válce za nezávislost na Británii (vzpomeňme na Deklaraci nezávislosti) a utvořily spolu nakrátko konfederaci, která byla nedlouho poté nahrazena federací. Tu máme dodnes, a mimochodem ji od začátku spojovala minimalistická ústava, která nevídaně limitovala státní/federální moc (zvrhlo se to v dnešní socík až ve 20. století).

Takže: Do nějakého 17. století nic. Pak velmi rychle malý počet malých kolonií, které byly po krátké době všechny „britské“ (víceméně), takže je spojoval jazyk a historie, a spojovaly je strasti osidlování nového kontinentu. Nebyl problém vytvořit nový národní federativní stát s malou vládou – zrodili se Američané.

Stejná (krátká) historie, stejný jazyk, stejné cíle, podmínky a od počátku stejná vláda (koloniální/britská, konfederační/americká, federační/americká).

Evropa nikdy nemůže být federací

Už tušíte, kam směřuji?

My nejsme nějaké nově vzniklé pidistáty, které se semknou, aby bojovaly proti indiánům (nebo v evropském prostředí řekněme třeba „proti Rusku“). My absolutně nemáme předpoklady pro to, abychom sjednocovali své politiky do federace (respektive ani do konfederace).

Evropské státy mají diametrálně odlišnou tisíciletou historii. Hovoří se tu zcela nekompatibilními, ale zavedenými historickými jazyky (čeština, angličtina, francouzština, němčina a desítky dalších...). Máme totálně jiné přírodní podmínky (Finsko, Řecko, my, Britové...). Úplně jinou kulturu, od hudební přes výtvarnou po smysl pro humor. Socialismus vládne všude, ale i ta politika je všude odlišná. Ekonomicky jsme absolutně neporovnatelní, to se vůbec nedá kvantifikovat. Máme prostě zavedené a suverénní národní státy a máme spolu pramálo společného.

Tyto národní státy se od sebe „fakticky liší“ vším tím (a mnohým dalším), co jsem popsal v předchozím odstavci, a proto logicky mají úplně odlišné cíle a priority. Nás v České republice prostě nezajímá rybolov a pěstování oliv. A nezajímají nás vztahy s Tureckem, protože s ním nesousedíme.

Plně, stoprocentně se ztotožňuji s myšlenkou, že naše evropské státy by spolu měly mírově spolupracovat a volně obchodovat; umožnit pohyb zboží, služeb, kapitálu a technologií. Je známá a ověřená ekonomická pravda, že volný obchod a mír přinášejí blahobyt. Všem stranám.

EU, místo aby podporovala volný vnitřní obchod, vymýšlí regulace a bariéry, ničí konkurenci mezi státy (základ prosperity a pokroku), a mimo vnitřní trh dokonce obchodu brání. Ale hlavně jde dál v „politice“. Tlačí nás do „jednotnosti“, do centralistické federace, a zcela nesmyslně vytváří nějaké jednotné politiky a „kohezi“ (víte vůbec, co to je? kohezní fondy?). Evropské státy přitom z principu nemohou mít jednotnou politiku ani zahraniční, ani zemědělskou, ani žádnou jinou. Myšlenka, že bychom měli mít třeba s Německem jednotnou ekonomickou a měnovou politiku, je naprostý blud.

My a ti Řekové a Frantíci prostě nikdy nebudeme (racionálně) chtít to samé a nikdy nám neprospěje to samé.

Férové a racionální rozhodování je nemožné

Dále odjakživa přinášelo problémy, když se rozhodování přenášelo někam daleko do centra. Považte; Je lepší, když se o výstavbě kanalizace v Unhošti a Nelahozevsi rozhodne... v Unhošti a Nelahozevsi? Nebo když o tom uděláme centrální plán v Praze, potažmo Bruselu?

Nejhorší přitom je, že se o ničem v Evropě nedá spravedlivě rozhodovat. Nedá. Z principu, z výše uvedených příčin. Nemůžeme si udělat „americký“ senát s několika zástupci z každého členského státu EU, který by jakoby kontroloval sněmovnu reprezentantů (europarlament). Je to nesmysl, protože v Americe mají všichni ty priority tak nějak jednotné, americké, ale naše evropské státy nejsou „jabka hrušky; něco podobnýho“. U nás jsou státy a jejich priority jako „plyšoví zajíci a buldozery“. Absolutně odlišné.

Chci, aby Češi měli v nějakém zákonodárném orgánu naprosto stejný hlas jako Němci? Jasně že ne, je to nelogické, když je jich skoro osmkrát víc. Chci, aby Němci měli proporčně vyšší hlas (což mají teď!), a fakticky tedy o našem osudu rozhodovali (což dělají teď!)? Ani omylem!

Obchod a dost!

Prostě ať si Češi rozhodují o Češích, Němci o Němcích, Litevci o Litevcích. Zachovejme v EU volný obchod, ale odmítněme snahu o vytvoření federace, odmítněme jakékoli „společné politiky“. Nejsme jeden evropský pseudonárod, jsme shodou náhod jeden kontinent. Jsme sousedé žijící v míru, ale nejsme příbuzní.

Státy si musejí zachovat svoji suverenitu, je to pro Evropu jediná šance na přežití. Respektive varianta B je Čtvrtá říše pod německo-francouzským vedením, kterou si tu už pár let hezky budujeme, a o to já fakt nestojím. Svoji bohatou, českou, více než tisíciletou historii neprodám výměnou za milion uměle naimportovaných inženýrů z Afriky a čističku odpadních vod postavenou „z evropských peněz“ (sic).

Do nějakého společenství volného obchodu vstoupím rád. Ale z EU teď musíme vystoupit, než se jí povede Evropu zničit. Potřebujeme referendum a potřebujeme kvapem pryč.

*** *** ***

A na úplný závěr smutný vtip (vlastí tvorba mé maličkosti):

Přijdou do baru Čech, Američan a Rus...

Rus si dá panáka vodky a vydá se okupovat nějakou východoevropskou zemi.
Američan si dá Bourbon a vydá se okupovat nějakou blízkovýchodní zemi.
Čech si dá vodu, protože je podle zákona levnější než pivo, a nechá o svém osudu rozhodnout Němce v Belgii.

Autor: Zdeněk Král | čtvrtek 20.7.2017 9:10 | karma článku: 38.55 | přečteno: 1660x

Další články blogera

Zdeněk Král

Získat zbroják není „snadné“. Český systém je vynikající

Ozbrojení slušní občané jsou velmi důležití pro bezpečnost společnosti i státu jako takového. Získat legálně zbraň není snadné, rychlé ani levné, ale vyplatí se to.

22.9.2017 v 10:11 | Karma článku: 45.95 | Přečteno: 8685 | Diskuse

Zdeněk Král

Přejetí, zastřelení, nebo pobodání? Aneb kam letos na dovolenou

Česká xenofobní republika je jednou z nejbezpečnějších zemí světa a zatvrzele na tom odmítá cokoli měnit. Kam se vydat, když chcete být kulturně obohaceni?

18.8.2017 v 13:14 | Karma článku: 47.64 | Přečteno: 9726 | Diskuse

Zdeněk Král

Jsem rasista, ale… Radši burkini než komanče

Už delší dobu se chystám napsat příspěvek o rasismu. Tenhle ale bude primárně o plavkách, respektive o pseudoplavkách jménem burkini. A taky o roli státu – co jiného ode mě čekat...

15.7.2017 v 9:10 | Karma článku: 38.28 | Přečteno: 5553 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Dalibor Bartoš

Nutit někoho k vlastenectví

Tak tuto frázi použil dnes jistý Libor Dvořák, samozvaný expert na Rusko. Řekl - citace nebude přesná ale je možné si ji poslechnout na ČT24 - že, v Rusku se množí požadavky na zákony, které budou nutit lidi k vlastenectví, a že

21.11.2017 v 20:11 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 0 | Diskuse

David Vlk

Rusové jsou prostě pořád Rusáci

Imperialistický stát růžolících drbanů, který si vždy z Evropy utrhl co chtěl, požvýkal to, rozkradl, rozebral na součástky, vycucal nerostné suroviny a technologie a vládl tam za pomocí argumentů s tankovými pásy.

21.11.2017 v 19:01 | Karma článku: 24.84 | Přečteno: 495 | Diskuse

Jan Dvořák

Policie se s vydávačkou tumlovala, ale teď bude na čekačce

Policie si s žádostí o vydání zločinných poslanců Babiše a Faltýnka pospíšila. Už ve sněmovně žádost o vydání je. Nenaplnil se optimistický scénář, že policie bude vyčkávat na nového ministra, a pak že se uvidí, spíš neuvidí.

21.11.2017 v 16:10 | Karma článku: 23.62 | Přečteno: 858 | Diskuse

Karel Januška

Obvinění v poslanecké sněmovně

Absurdistán je pro naši republiku případný název. Policista z nějaké vyšetřovací skupiny došel k závěru, že jednání některých občanů může být kvalifikováno jako trestný čin.

21.11.2017 v 14:50 | Karma článku: 28.99 | Přečteno: 983 | Diskuse

Petr Suda

Když se pravdě dopátrat lze, ale není vůle

Blahopřání Duky Okamurovi je klasickým příkladem, kdy se dopátrat pravdy lze, ale z „pragmatických“ (či jakýchsi jiných) důvodů, se raději pravda nezjistí či zjistit nechce.

21.11.2017 v 13:20 | Karma článku: 9.36 | Přečteno: 539 | Diskuse
Počet článků 27 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 5062

Parazitující živnostník, korektor a redaktor, libertarián, euroskeptik, pravičák, E(I)NTJ, antiteista a fanoušek hudby, češtiny, cizích jazyků, technologií, her a seriálů.

Narodil jsem se v roce 1991 v Českých Budějovicích, dlouho bydlel kousek od Berouna, nyní se pohybuji v Praze. Živí mě převážně čeština, jsem korektor, editor, redaktor a obecně textař. Od roku 2011 jsem dělal pro různá online média, poslední téměř tři roky (od roku 2013) píšu jako externista do technologické rubriky iHNed.cz, velmi výjimečně i do tištěných médií. Po získání titulu (v roce 2015) jsem z přivýdělků a dohod udělal živnost – jsem OSVČ, tedy parazit, mám svůj tým lidí a nabízím kompletní služby ohledně textů, od tvorby přes korekce po překlad. Mezi mé klienty patří například jeden velký eshop s elektronikou.

Vystudoval jsem mezinárodní obchod na FMV VŠE a amerikanistiku na FSV UK, na půl roku jsem si odskočil studovat terorismus, národní bezpečnost a trestní systém do Spojených států. Předtím jsem měl to potěšení studovat trubku (a jako vedlejší obor klavír) na pražském Gymnáziu Jana Nerudy s rozšířenou výukou hudby. Od září 2016 jsem nastoupil jako student Ph.D. zpět na FSV.

Politicky jsem libertarián/minarchista: Příznivec malého státu s malými pravomocemi, který chrání před násilím a krádežemi a vynucuje nutné minimální zákony. Jen pak může společnost fungovat, aniž by nějaká skupina utlačovala nebo vykořisťovala jinou, a země může ekonomicky prosperovat.

Svou politickou filosofii i kompletní životopis jsem zveřejnil na svých osobních stránkách.

Děkuji za návštěvu mého blogu, snad vás moje texty zaujmou.Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.