Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ukradené auto zapalte, nežijeme přece v totalitě

31. 08. 2016 12:45:00
Že se mi moderní a konceptuální a další takzvané „umění“ nelíbí, to byl doteď jen můj vlastní problém způsobený přemírou dobrého vkusu. Dnes mě díky paní soudkyni Šantorové můžete třeba okrást, pokud nenarušíte občanské soužití.

To je opravdu vrchol.

Že někdo nepovolaný vleze na střechu Pražského hradu, a nesestřelí ho sniper, to považuji za selhání ochrany. Teď nevím, jestli to dělá hradní stráž, nebo někdo jiný, ale dejte si to do pořádku... Hlavně že slušným českým občanům tam zakážeme pohyb se zbraní, aby náhodou případní teroristé nečelili na tomto frekventovaném místě nečekané civilní obraně...

Ale že někdo nepovolaný vleze na střechu Pražského hradu, poničí ji, ukradne vlajku prezidenta České republiky (známou též jako čtvrtou nejčastější příčinu snížené známky z diktátu), nahradí ji nevkusným hadrem, rozstříhá ji... a odejde téměř nepotrestán. To není vrchol, to ještě levituje dva metry nad ním!

Vlajku mám mít právo ničit. Ale tu svoji

Nejde mi o pálení/stříhání/plivání/poškozování vlajky, zástavy, standarty ani ničeho podobného. Někde je to trestné, u nás je to hanobení státních symbolů, přestupek za 10 tisíc korun, ale mělo by to být samozřejmě zcela legální. Je to ostatně jedna z mála rozumných věcí, kterou mají ústavně ošéfovanou ve Spojených státech. Vlajky tam milují, mají je rozvěšené všude, ale kdyby snad někdo chtěl, má v rámci ochrany svobody slova zákonné právo svoje státní symboly třeba zapálit.

Ale svoje.

Pokud někdo ukradne z cizího pozemku cizí vlajku, a ještě ji zničí, měl by být zaprvé zastřelen na místě během činu (jo, opravdu), a zadruhé by mu měla být škoda stržena z majetku před dědickým řízením.

Tak jdeme krást! Máme volnou ruku!

Co se stane, pokud zavrženíhodného zloděje nestřelíte? Soudkyně paní Mgr. Šárka Šantorová v článku tady na IDNESu zdůvodňuje zastavení trestního stíhání. Poněkud svérázně, abych parafrázoval profesora Hrbolka.

Zamítla poškození střechy, protože „[n]elze spolehlivě a bez jakýchkoli pochybností uzavřít, že dané poškození způsobili právě obžalovaní.“ To se bude hodit, až někomu při vylupování šperkovnice rozbijete okno a shodíte na zem televizi. Za mě ale platí, že pokud někdo někde neoprávněně hamtá a najde se tam škoda, tak se mu přišije. Sorry, kámo, neměls tam chodit.

Krádež ta krádež taky není. „Pro přisvojení si věci zmocněním se vyžaduje úmysl pachatele získat věc nikoli jen na přechodnou dobu,“ vysvětlila [soudkyně] své stanovisko. Takže pamatujte. Až někomu ukradnete auto, tak jím nejezděte moc dlouho, střelte ho rychle překupníkovi. Chtěli jste ho jen nahradit vzduchem, no ne? Podobně jako „Ztohoven podle ní žádný takový úmysl neměli, chtěli standartu jen nahradit trenýrkami.“

Jediné, v čem má paní soudkyně pravdu, je nemožnost prokázat, že rozstříhaná standarta je ta ukradená: Podle soudkyně to nedokazuje, že látka pochází skutečně ze ztracené standarty. „Obžalovaný má právo hájit se způsobem, který uzná za vhodný, tudíž má právo i lhát, a nelze věrohodně ověřit, zda bylo předložena část skutečně sejmuté standarty,“ odmítla tento důkaz Šantorová.

Pravda. Jenže, paní soudkyně, když mi někdo odřízne vlajku z mého ocelového lana a ona se ztratí, tak je vcelku jedno, jestli následné rozstříhané kousky jsou z ní, nebo ne. On mi ji ztratil, tedy ukradl, a ať ji kouká odškodnit. Jestli ji nechali ležet na popraskané střeše Hradu a ona odlétla, a pak si doma stříhali vlastní tričko, pořád jsou vinni. Hrad měl standartu připevněnou, lanko samo neprasklo. A když mi někdo přestřihne zámek u kola, kolo tam nechá a ukradne ho někdo jiný... Taky škodu připíšu střihači, přinejmenším dokud se nenajde zloděj.

No a na závěr to nebylo ani výtržnictví. [P]odkladem výtržnictví je záporný vztah pachatele ke společnosti. „Z provedených důkazů nevyplývá, že by se jednání obžalovaných nějak dotklo občanů této republiky,“ uzavřela soudkyně a uznala, že motivem byla recese, nikoli úmysl narušit klidné občanské soužití a pořádek.

Mě se to tedy dotklo! Fanoušek pana prezidenta zrovna nejsem a hanobení státních symbolů nepovažuji za zločin, jak jsem psal výše, ale nedovolené vniknutí, krádež a poškození cizí věci (lanka, střechy a standarty) v mém slovníku rozhodně zločiny jsou.

Takzvaní umělci ať za ně čelí stejnému trestu, jako kdybych já paní soudkyni vypáčil garáž, „zmizel“ auto, zapálil ho a pak jeho kousky rozdával kamarádům.

Autor: Zdeněk Král | středa 31.8.2016 12:45 | karma článku: 41.77 | přečteno: 2950x

Další články blogera

Zdeněk Král

Získat zbroják není „snadné“. Český systém je vynikající

Ozbrojení slušní občané jsou velmi důležití pro bezpečnost společnosti i státu jako takového. Získat legálně zbraň není snadné, rychlé ani levné, ale vyplatí se to.

22.9.2017 v 10:11 | Karma článku: 45.95 | Přečteno: 8685 | Diskuse

Zdeněk Král

Přejetí, zastřelení, nebo pobodání? Aneb kam letos na dovolenou

Česká xenofobní republika je jednou z nejbezpečnějších zemí světa a zatvrzele na tom odmítá cokoli měnit. Kam se vydat, když chcete být kulturně obohaceni?

18.8.2017 v 13:14 | Karma článku: 47.64 | Přečteno: 9726 | Diskuse

Zdeněk Král

EU jako federace, Spojené státy evropské? Úplný nesmysl a blud už z principu

V Bruselu se usilovně snaží o vytvoření Evropského svazu. Diktují nám většinu zákonů, Lisabonem si zajistili hlasovací většinu a „suverénní národní stát“ je pomalu sprosté slovní spojení. To musí přestat!

20.7.2017 v 9:10 | Karma článku: 38.55 | Přečteno: 1660 | Diskuse

Zdeněk Král

Jsem rasista, ale… Radši burkini než komanče

Už delší dobu se chystám napsat příspěvek o rasismu. Tenhle ale bude primárně o plavkách, respektive o pseudoplavkách jménem burkini. A taky o roli státu – co jiného ode mě čekat...

15.7.2017 v 9:10 | Karma článku: 38.28 | Přečteno: 5553 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Dalibor Bartoš

Nutit někoho k vlastenectví

Tak tuto frázi použil dnes jistý Libor Dvořák, samozvaný expert na Rusko. Řekl - citace nebude přesná ale je možné si ji poslechnout na ČT24 - že, v Rusku se množí požadavky na zákony, které budou nutit lidi k vlastenectví, a že

21.11.2017 v 20:11 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 0 | Diskuse

David Vlk

Rusové jsou prostě pořád Rusáci

Imperialistický stát růžolících drbanů, který si vždy z Evropy utrhl co chtěl, požvýkal to, rozkradl, rozebral na součástky, vycucal nerostné suroviny a technologie a vládl tam za pomocí argumentů s tankovými pásy.

21.11.2017 v 19:01 | Karma článku: 23.89 | Přečteno: 416 | Diskuse

Jan Dvořák

Policie se s vydávačkou tumlovala, ale teď bude na čekačce

Policie si s žádostí o vydání zločinných poslanců Babiše a Faltýnka pospíšila. Už ve sněmovně žádost o vydání je. Nenaplnil se optimistický scénář, že policie bude vyčkávat na nového ministra, a pak že se uvidí, spíš neuvidí.

21.11.2017 v 16:10 | Karma článku: 23.46 | Přečteno: 850 | Diskuse

Karel Januška

Obvinění v poslanecké sněmovně

Absurdistán je pro naši republiku případný název. Policista z nějaké vyšetřovací skupiny došel k závěru, že jednání některých občanů může být kvalifikováno jako trestný čin.

21.11.2017 v 14:50 | Karma článku: 28.89 | Přečteno: 973 | Diskuse

Petr Suda

Když se pravdě dopátrat lze, ale není vůle

Blahopřání Duky Okamurovi je klasickým příkladem, kdy se dopátrat pravdy lze, ale z „pragmatických“ (či jakýchsi jiných) důvodů, se raději pravda nezjistí či zjistit nechce.

21.11.2017 v 13:20 | Karma článku: 9.36 | Přečteno: 537 | Diskuse
Počet článků 27 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 5062

Parazitující živnostník, korektor a redaktor, libertarián, euroskeptik, pravičák, E(I)NTJ, antiteista a fanoušek hudby, češtiny, cizích jazyků, technologií, her a seriálů.

Narodil jsem se v roce 1991 v Českých Budějovicích, dlouho bydlel kousek od Berouna, nyní se pohybuji v Praze. Živí mě převážně čeština, jsem korektor, editor, redaktor a obecně textař. Od roku 2011 jsem dělal pro různá online média, poslední téměř tři roky (od roku 2013) píšu jako externista do technologické rubriky iHNed.cz, velmi výjimečně i do tištěných médií. Po získání titulu (v roce 2015) jsem z přivýdělků a dohod udělal živnost – jsem OSVČ, tedy parazit, mám svůj tým lidí a nabízím kompletní služby ohledně textů, od tvorby přes korekce po překlad. Mezi mé klienty patří například jeden velký eshop s elektronikou.

Vystudoval jsem mezinárodní obchod na FMV VŠE a amerikanistiku na FSV UK, na půl roku jsem si odskočil studovat terorismus, národní bezpečnost a trestní systém do Spojených států. Předtím jsem měl to potěšení studovat trubku (a jako vedlejší obor klavír) na pražském Gymnáziu Jana Nerudy s rozšířenou výukou hudby. Od září 2016 jsem nastoupil jako student Ph.D. zpět na FSV.

Politicky jsem libertarián/minarchista: Příznivec malého státu s malými pravomocemi, který chrání před násilím a krádežemi a vynucuje nutné minimální zákony. Jen pak může společnost fungovat, aniž by nějaká skupina utlačovala nebo vykořisťovala jinou, a země může ekonomicky prosperovat.

Svou politickou filosofii i kompletní životopis jsem zveřejnil na svých osobních stránkách.

Děkuji za návštěvu mého blogu, snad vás moje texty zaujmou.Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.