Když vám policie přijde zakázat tibetskou vlajku

30. 03. 2016 17:15:37
Pokud očekáváte smutný autentický příběh od mladíka, kterému někdo zabavil vlajku, omlouvám se. Tenhle příspěvek je jenom rada od mladíka, který si svoje práva nenechá lehce pošlapat.

Dostal jsem od jednoho názorového oponenta zdvořilou výzvu k tomu, abych se vyjádřil k aktuálnímu tématu souvisejícímu s návštěvou čínského prezidenta. („Kde jsou svobodní? [...] Svobodní vždy vylezou a buzerují když se jedná o naprostý pitomosti. Pokud se tady ale začnou rozlejzat komouši a fízlové, tak jsou zticha. Pozéři.) Tak prosím. Nemůžu sice v žádném případě mluvit jménem strany, ale za sebe se vyjádřím.

Mého oponenta rozezlil tento facebookový příspěvek pana Honzy Krupičky (snímek obrazovky níže). Stručně: Pracuje v budově, která sousedí s Hiltonem, kde je ubytovaný čínský prezident. Pan Krupička se rozhodl vyvěsit do okna tibetskou vlajku, načež (teď už cituji) „[z]a půl hodiny přišli policajti jen s páskama kolem ruky (asi nepatřili do státní) a že se to musí sundat. S odůvodněním, že odstřelovači nevidí co, nebo kdo se za tou vlajkou skrývá. Ohledně žaluzie si nestěžovali, zůstává tak zatažena a zatím nikdo nepřišel, aby jsme ji vytáhli. Podle nich si mužeme vyvěsit vlajku českou, popřípadě čínskou.“


Kde se vzalo nařízení mít průhledná okna?

Příspěvek se objevil nasdílený na Google+, kde jsem byl jako tamější profláknutý „bojovník za svobodu“ tak zdvořile (jmenovitě) vyzván, abych se vyjádřil. Nuže:

Pominu, komu ta kancelář patří, budu klidně předpokládat, že patří panu Krupičkovi, protože na tom nesejde. Nevidím důvod, proč by mělo být vidět jeho oknem dovnitř objektu, s jedinou výjimkou (nebo dvěma):

1) Je jasně stanovené v nájemní smlouvě, smlouvě o prodeji nebo v nějakém podobném dokumentu, který podepsal současný majitel té kanceláře, že vedle je hotel přecpaný zahraničními návštěvami, takže souhlasím, aby mi snajpr čučel do průhledných oken, a slibuji, že je udržím v průhledném stavu.

2) Kvůli zombie apokalypse nebo něčemu podobnému vyhlásí vláda mimořádný stav, při kterém může omezit některé jinak posvátné svobody. Třeba když jsou povodně, tak vám nakráčí policajt (nebo voják) do baráku, aby vás evakuoval. Jinak k tomu potřebuje soudní příkaz (tedy měl by). Takže dejme tomu by muselo být vidět oknama do budovy. Třeba.

Jak tedy postupovat?

Výjimečný stav pokud vím vyhlášený není, a budu PŘEDPOKLÁDAT, aniž bych o tom cokoli věděl (!), že pan Krupička nemá individuální smluvní povinnost mít průhledná okna. Jinak řečeno, při následujícím postupu si musím být vědom toho, že budova je prostě moje a není v nějakém zvláštním režimu. Jestli jsem Hiltonu slíbil prázdná okna, tak mám samozřejmě smůlu.

Jinak:

U dveří zazvoní policie. Vytahuju mobil, abych si mohl konverzaci zaznamenat. Nevidím důvod nejednat s policií zdvořile – taky jsou to lidi – i když vás tímto upozorňuji, že „nemusíte“. Naproti tomu policisté se musí podle zákona chovat zdvořile k vám.

– Takže přijde příslušník a řekne (cituji příspěvek), že „se to musí sundat.“ Rozhodně ho nepouštím do místnosti.
• Já řeknu: Na základě čeho chcete, abych tu vlajku sundával?
– Příslušník řekne (cituji příspěvek): Odstřelovači nevidí co, nebo kdo se za tou vlajkou skrývá.
• Já řeknu: Promiňte, že to říkám tak natvrdo, pane nadpraporčíku, ale mně je vcelku jedno, co odstřelovači vidí. Tohle je soukromý objekt a odvedle mají nepochybně právo koukat na něj dalekohledem, ale já nevidím zákonný důvod usnadňovat jim to průhledným oknem. Nepřeji si tu vlajku sundat, nepřeji si, aby sem bylo vidět, a nepřeji si, abyste s ní Vy nebo kdokoli jiný manipuloval.

No a dál se uvidí. Není to jednoduché?

Pokud policista vytáhne paragraf, tak bych měl vlajku sundat přinejmenším do doby, než si zjistím, jestli je ten požadavek oprávněný. Pokud zjistím, že není, vlajku znovu vyvěsím.

Pokud by se policista na něco vyptával, třeba proč je vyvěšená, tak odmítnu podat vysvětlení. S policistou se jen tak z fleku bavit nemusíte, pokud se vám nechce.

Pokud by ji policista chtěl sundat sám (pochybuju!), tak ho znovu ústně vyzvu k tomu, aby to nedělal, že si to nepřeji a je v soukromém prostoru. Že do něj vstoupil bez povolení. Nezapomeňte, že máte videozáznam.

Nemusím snad říkat, že policii se ve výkonu třeba i protiprávního úkonu nebrání fyzicky (tím nemyslím vraždu, tím myslím prkotinu, jako je odlepení vlajky). Policisty se ani nedotknu, nebudu brát do ruky nůž, nebudu mu vyhrožovat. Stejně jako v jiných situacích nebudu utíkat, když policista řekne, abych stál.

Načež to budu řešit na GIBSu, respektive rovnou zavolám 158 a nechám si poslat pomoc. A TV Nova by neškodila.

Pan Krupička uzavírá příspěvek tímto: „Podle nich si mužeme vyvěsit vlajku českou, popřípadě čínskou.“ Což je samozřejmě naprostá hovadina, takhle to nefunguje určitě.

Nevidím důvod být na policisty drzý, pokud nejsou oni jako první drzí na mě, ale platí stále stejné pravidlo: Znejte svoje práva (a svobody) a nenechte si je brát (omezovat).

Autor: Zdeněk Král | středa 30.3.2016 17:15 | karma článku: 32.77 | přečteno: 2619x

Další články blogera

Zdeněk Král

Pane soudce, já nejsem pedofil. Já jsem Mohamed

To jsou pořád konspirace, že Evropa se žene k záhubě, ustupuje barbarství, že přicházíme o práva a svobody... A ejhle, že by to nebyly jen bludy?

1.11.2018 v 9:43 | Karma článku: 42.11 | Přečteno: 2627 | Diskuse

Zdeněk Král

Tak já si tu zrádnou německou okupaci připomenu sám, když mainstream mlčí

Je fakt 15. března, nebo mi něco uniklo? To už si ani TAKTO významné datum nepřipomeneme? Pamětníci bohužel vymírají, tak si německou okupaci připomínejme alespoň písemně.

15.3.2018 v 8:37 | Karma článku: 46.28 | Přečteno: 6961 | Diskuse

Zdeněk Král

Drzá propaganda EU z Úřadu vlády. Podívejte, co si platíte

Dnes ráno se ke mně dostal facebookový příspěvek Úřadu vlády, po kterém jsem už nepotřeboval kafe – tlak se zázračně zvednul i bez něj.

9.3.2018 v 10:10 | Karma článku: 39.33 | Přečteno: 2335 | Diskuse

Zdeněk Král

Podezřelý útočník je „bílé pleti“? To se uvádí od kdy, prosím?

V článku o střelbě v italské Maceratě, který už iDNES stihlo upravit, se objevilo něco velmi nehezkého.

3.2.2018 v 16:28 | Karma článku: 44.34 | Přečteno: 2866 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Jan Tichý(Bnj)

Volit či nevolit do Evropského parlamentu?

Toť otázka. Přímo Hamletovská. Ale není to otázka bytí či nebytí. V každém případě výsledek volby nějaký vliv v evropských strukturách mít bude.

18.1.2019 v 15:14 | Karma článku: 8.42 | Přečteno: 186 | Diskuse

Rudolf Polanecký

Je Zeman velezrádce?

Prezident slibuje věrnost České republice a že bude zachovávat (dodržovat) Ústavu a zákony. Evidentně slib porušuje.

18.1.2019 v 15:04 | Karma článku: 12.99 | Přečteno: 176 | Diskuse

Karel Šindelář

Nešťastný průběh brexitu argumenty euroskeptiků nevyvrací, nýbrž potvrzuje

Zastrašování a snaha zničit nebo co nejvíce poškodit ideového protivníka nejsou nástroje hodné demokratického a svobodného světa. Jde o nástroje, které člověka očekává třeba v komunikaci Číny s Tibetem.

18.1.2019 v 15:02 | Karma článku: 20.83 | Přečteno: 258 | Diskuse

Václav Fischer

Nezávislý tisk

V pořadu Českého rozhlasu Meteor dne 12. ledna 2019 uvedl MUDr. Koukolík, mimo jiné, následující text:

18.1.2019 v 14:50 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 63 | Diskuse

Jan Bartoň

RVHP – teorie omezené suverenity, EU – teorie právního státu

Konečně se Evropský parlament, těsně před svým rozpuštěním, rozhoupal k odvážné akci. Odhlasoval, že státy, které nedodržují podmínky právního státu, nebudou mít nárok na dotace. A basta!

18.1.2019 v 12:30 | Karma článku: 26.18 | Přečteno: 490 | Diskuse
Počet článků 31 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 5006

Parazitující živnostník, korektor a redaktor, libertarián, euroskeptik, pravičák, E(I)NTJ, antiteista a fanoušek hudby, češtiny, cizích jazyků, technologií, her a seriálů.

Narodil jsem se v roce 1991 v Českých Budějovicích, dlouho bydlel kousek od Berouna, nyní se pohybuji v Praze. Živí mě převážně čeština, jsem korektor, editor, redaktor a obecně textař. Od roku 2011 jsem dělal pro různá online média, poslední téměř tři roky (od roku 2013) píšu jako externista do technologické rubriky iHNed.cz, velmi výjimečně i do tištěných médií. Po získání titulu (v roce 2015) jsem z přivýdělků a dohod udělal živnost – jsem OSVČ, tedy parazit, mám svůj tým lidí a nabízím kompletní služby ohledně textů, od tvorby přes korekce po překlad. Mezi mé klienty patří například jeden velký eshop s elektronikou.

Vystudoval jsem mezinárodní obchod na FMV VŠE a amerikanistiku na FSV UK, na půl roku jsem si odskočil studovat terorismus, národní bezpečnost a trestní systém do Spojených států. Předtím jsem měl to potěšení studovat trubku (a jako vedlejší obor klavír) na pražském Gymnáziu Jana Nerudy s rozšířenou výukou hudby. Od září 2016 jsem nastoupil jako student Ph.D. zpět na FSV.

Politicky jsem libertarián/minarchista: Příznivec malého státu s malými pravomocemi, který chrání před násilím a krádežemi a vynucuje nutné minimální zákony. Jen pak může společnost fungovat, aniž by nějaká skupina utlačovala nebo vykořisťovala jinou, a země může ekonomicky prosperovat.

Svou politickou filosofii i kompletní životopis jsem zveřejnil na svých osobních stránkách.

Děkuji za návštěvu mého blogu, snad vás moje texty zaujmou.

Najdete na iDNES.cz