Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Porcování mrtvol: Krádež není a nikdy nebude to samé co dar

Chci v případě smrti darovat orgány, ale hnusí se mi, že mi je někdo prostě vezme. Svobodomyslný člověk ví, že když se ke stejnému cíli dojde dvěma různými cestami, není to to samé.

Libertariáni bývají děsní filosofové. Můžeme se klidně bavit o „velkých tématech“, o nesmyslnosti a nevýhodách důchodového systému a socialistického zdravotnictví. Ve výsledku ale často vzrušeně debatujeme spíše nad (zdánlivými!) „maličkostmi“, jako je zákaz kouření v restauracích, který vadí i svobodným nekuřákům, jako jsem já. O drobném rozdílu, který se nijak neprojeví na výsledku, ale který libertarián vnímá  jako zcela zásadní, je i tento příspěvek.

Před nějakou dobou jsem si dal pauzu a pustil si seriál. Nepamatuju si, který to byl, ale muselo to být nějaké lékařské drama, protože v jednu chvíli byly v nemocnici dvě umírající děti. Jedno bohužel smrtelně zraněné, pouze napojené na přístroje. Druhé s nějakým poškozeným orgánem a nadějí na přežití.

Možná tušíte, kam příběh směřuje. Doktoři si vzali rodiče „mrtvého“ dítěte stranou a citlivě jim řekli, že je to sice hrozně těžké rozhodnutí, ale že pravdou je, že jejich synovi už medicína nepomůže, ale jeho orgány by mohly zachránit úplnost jiné rodiny. Rodiče nakonec souhlasili a tragický příběh měl, jak Američané říkají, „silver lining“. Nebyl to happyend, ale „aspoň něco dobrého se stalo“ a druhé dítě se plně uzdraví.

Byla to jen několikaminutová vedlejší zápletka, ale na rozdíl od zbytku epizody mi utkvěla v hlavě. Okamžitě jsem si totiž vzpomněl, že jsem se vlastně už kdysi chtěl zaregistrovat jako dárce orgánů. Jsem mladý, pokud vím zdravý, a kdyby mě mělo srazit auto, třeba bych mohl pomoct lidem, kteří to potřebují. K čemu je dobré, když shořím nebo shniju?

Čekalo na mě ale velmi, velmi ošklivé překvapení.

Vaše tělo patří Státu. Automaticky

Protože jsem mladý a moderní, sáhnul jsem samozřejmě po Googlu. Pochlubte se, kdo z vás ví, jaká je odpověď na otázku „jak se stát dárcem orgánů?“

Věděli jste, že už dárcem jste?

V České republice platí „předpokládaný souhlas“. Zákon 285/2002 Sb.(§ 11, odst. 1 a) říká, že „[o]dběr od zemřelého dárce je vyloučen, pokud […] za svého života […] vyslovil prokazatelně nesouhlas s posmrtným odběrem tkání a orgánů […].“ [1] To znamená, že se s vaším souhlasem automaticky počítá, a pokud se nezapíšete do Národního registru osob nesouhlasících s posmrtným odběrem tkání a orgánů [2], tak vás po smrti až na několik výjimek můžou automaticky vykuchat.

To je pro svobodomyslného člověka hrozný problém.

Shrňme si to. Chtěl jsem darovat orgány. Chtěl jsem si zjistit, jaký formulář musím vyplnit a kam ho odevzdat. Chtěl jsem třeba zajít za svojí paní doktorkou a nějak se registrovat. Udělit souhlas. A nakonec je o všechno postaráno, nemusím hnout prstem, můžu si místo všeho toho běhání pustit další epizodu toho lékařského seriálu. A ještě si stěžuju?

Ano, stěžuju, a nahlas. Když jsem si postěžoval na sociální síti, dostalo se mi spousty „argumentů“, na kterých se dá krásně ukázat, proč libertarián nemůže s podobným postupem souhlasit.

 

1. „Vždyť jsi chtěl orgány darovat, tak co?“ Je to úplně stejné, jako kdybych šel k žebrákovi s padesátikorunou v ruce a chtěl mu ji věnovat. Pokud mu ji dám do dlaně, je to v pořádku. Pokud mi ji vytrhne z ruky a začne utíkat pryč, je to sprostý zloděj.

2. „K čemu ti ty orgány po smrti budou?“ No k ničemu, proto je chci darovat. Ale po smrti mi k ničemu nebudou ani moje peníze a dům, a také bych o nich s prominutím rád rozhodnul sám. Nehledě na to, že „k čemu ti to je,“ je socialistický neargument. Bill Gates nepotřebuje čtyři vrtulníky, ale to mi nedává o nic větší právo mu jeden (nebo tři) vzít.

3. „Kdyby byl nutný souhlas zemřelého, tak nikdo nepůjde a nebude to řešit. Souhlas neudělí prostě proto, že tím nebude ztrácet čas.“ Na prohlídky k doktorovi snad chodí každý. Ať mě s tím lékař seznámí a já mu to rád podepíšu.

4. „Vezměme to filozoficky: Kdo nechce, aby ti orgány byly vzaty? Kdo jsi po smrti? Kdo jsi teď?“ To je aspoň zajímavé intelektuálně. Jako libertarián věřím, že jsem člověk, a navzdory snahám socialistů jsem výlučný vlastník svého těla. Sebrali mi majetek, práva, svobody, soukromí, myšlenky a názory, ale játra jsou snad ještě moje.

5. „Proto můžeš jít a říct, že s odebráním nesouhlasíš.“ Presumpce nesvobody? Paráda. Přimhouřím oči a přijmu to, až bude každý lékař povinně při interakci s pacientem informovat, že jeho tělo se po smrti rozebere, a pak beze slova položí na stůl výpovědní formulář a tužku. Ať se lid rozhodne. Pak tam bude „jen“ problém s automatickým zahrnutím na seznam a s ochranou osobních údajů. A na to jsme zvyklí.

6. „Víš, kolik lidských životů ta presumpce nesvobody ročně zachrání?“ Nevím, je mi to celkem jedno. Opravdu nevidím důvod, proč by se lékaři nemohli pacientů aktivně ptát, jestli by se nestali dárci orgánů, a místo blacklistu by byl whitelist. Já bych doktorce okamžitě řekl „ano, jasně“. Chtěl jsem nabídnout orgány k transplantaci, právě protože vím, kolik lidí můžu zachránit. Pogooglil jsem a zjišťuju, že mi budou ukradeny.

7. „Pokud žiji, mohu mluvit o krádeži. Ale je naprosto jedno, jestli tvé tělo bude zpopelněno bez ledvin nebo s ledvinami.“ Moje tělo je přece můj majetek. Patří mně. Stejně jako bych měl mít možnost odkázat hodiny po dědečkovi, komu chci, měl bych mít možnost rozhodnout, co se bude (nebo nebude!) dělat s mým tělem. A jestli myslíte, že je dárcovství žádoucí (já myslím, že ano), tak ať ho státem financovaní lékaři aktivně nabízejí. Ale kdo řekne doktorovi ne, ten si to zjevně nepřeje, a musíme respektovat jeho vůli.

8. „Ale ty máš možnost se rozhodnout. Ovšem defaultně se předpokládá, že souhlasíš. Na tom není nic špatného.“ Je, protože se o tom neví. Nikdo o podobném registru neví, nikdo nevaruje.

9. „Je to v zákoně. Neznalost zákona neomlouvá.“ To, že je to v zákoně, ještě neznamená, že je to správné. Navíc je zákonů příliš mnoho, není v lidských silách všechny přečíst a orientovat se v nich. Samotná existence takové nevolby je špatná. Automaticky přicházím o svůj nejcennější majetek, pokud nevím o tom, že se to děje, a aktivně to nezastavím.

10. „Názor lidí by se během jejich života měnil. V patnácti se asi vyděsím a řeknu ne, mimo jiné proto, že v tom věku nedokážu pochopit všechny důsledky. Ve dvaceti už asi řeknu ano, atd.“ Pořád děláte, jako kdyby bylo nežádoucí, že si to lidi nebudou přát a odmítnou. Žádoucí je to, aby lidé měli volbu.

11. „Současná legislativa napříč většinou světa je nastavená tak, že se předpokládá souhlas. Kdyby tomu tak nebylo a dárci by museli dávat souhlas explicitně, tak ten systém jednoduše zkolabuje. Budeš stejně šokován a zhnusen, až někdo z tvých blízkých bude potřebovat novou ledvinu, ale protože budou chybět dárci, tak holt bude někde trvale přikurtován k dialýze?“ Ne, nebudu stejně šokován a zhnusen. Nejsem socialista, tak jsem schopen se povznést nad to, že mně se děje něco smutného a jiní se mají dobře. A mimochodem, ani to, že „to tak je“, ani to, že „to tak je ve většině světa“, ani to, že „by to jinak zkolabovalo,“ není logický argument.

12. „Život člověka je nadřazen mrtvému člověku.“ Smrtí nezaniká vlastnické právo, pouze se přesouvá jinam. Své orgány vlastním já, stát mi je nemá co brát bez výslovného dovolení (nikoli automatického). Kdybych chtěl být kontroverzní, tak ještě dodám, že si jako výlučný vlastník můžu příjemce vybírat (stejně jako u majetku). Třeba že je dostane jen pravičák a jen ateista. Jinak nikdo. To by bylo, co? :-) Případně (ale to je jen ryze teoretický příklad, to neobhajuju) třeba „jen běloch“. Moje tělo, moje volba. I kdyby byla špatná, nežádoucí, ošklivá, nepraktická, nebo nedejbože rasistická. Dnes nemůžu ani garantovat, že moje játra dostane příbuzný…

 

„Dobro“, obecné blaho, láska a to, co „chce většina“, tedy vítězí nad svobodou, ostatně jako vždycky. Co s tím?

Buď přesvědčit zákonodárce, aby zákon změnili, nebo zbývá prázdné a tupé gesto: Zaregistrovat se do toho seznamu nedárců, a hned jak mi to úředně potvrdí, tak se oficiálně odregistrovat a zařadit se zpět mezi dárce. Jinak nemám šanci svoji volbu provést. A můžu jen doufat, že mě v tom mezidobí při vyřizování nesouhlasu a jeho odvolání nesrazí žádné auto.

[1] Zákon 285/2002 Sb. (§ 11, odst. 1 a). Portál veřejné správy.
[2] Národní registr osob nesouhlasících s posmrtným odběrem tkání a orgánů.

Autor: Zdeněk Král | úterý 29.3.2016 10:11 | karma článku: 23,14 | přečteno: 1202x
  • Další články autora

Zdeněk Král

Símvás, za těch 300 Kč od státu si mám koupit bochník chleba, nebo šest vajec?

„Tak nám odpustili korunu pade! Juchů! Škoda že to nejde z marže těch nenažranců z pump...“ Ne, nebojte, fakt to nemyslím vážně...

19.5.2022 v 15:00 | Karma: 25,95 | Přečteno: 919x | Diskuse| Politika

Zdeněk Král

Prezident Zeman, slušní lepšolidé a zlí „-fobové a -isti“

V souvislosti s hospitalizací prezidenta Zemana a radikalizací společnosti se člověk musí ptát, kdo se chová opravdu „zle“ a o kom se to jen říká. A mimochodem, jsem sice extremista a vlastenec (fuj, že jo), ale mám rád kebab.

23.10.2021 v 11:25 | Karma: 45,57 | Přečteno: 7512x | Diskuse| Politika

Zdeněk Král

Divím se, že defenestraci ještě nezajistili hospodští

V této zemi bych fakt restauratéra dělat nemohl. Jedna regulace střídá druhou, jedno nesmyslné a invazivní a nespravedlivé nařízení hnedle neguje (nebo nedejbože stupňuje) další. Do takového byznysu aby se člověk bál jít...

21.10.2021 v 8:48 | Karma: 44,28 | Přečteno: 7146x | Diskuse| Politika

Zdeněk Král

Proč jsou pravicoví konzervativci šťastní, zatímco levice pláče?

Současná levice těží z ukřivděnosti, přecitlivělosti, závisti a dalších negativních pocitů a vlastností. Chcete být šťastní? Zkuste se na svět podívat jako „konzervativní pravičák“.

6.10.2021 v 8:09 | Karma: 31,79 | Přečteno: 790x | Diskuse| Politika

Zdeněk Král

Český lev 2021 mi pěkně zvednul tlak. Ne kvůli filmům

Vysvětlí mi prosím někdo, jak to s tím tvrdým lockdownem a všemi zákazy funguje? Když teda fotbalisty vesnického týmu otestuju a bude jich nějaký omezený počet, tak si můžou v půl jedenácté večer venku dát zápas? Bez roušek?

7.3.2021 v 12:30 | Karma: 48,21 | Přečteno: 23861x | Diskuse| Společnost
  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Langšádlová končí ve vládě. Méně podle šéfky TOP 09 myslela na prezentaci

25. dubna 2024  8:08,  aktualizováno  14:28

Helena Langšádlová z TOP 09 končí ve vládě Petra Fialy jako ministryně pro vědu a výzkum. Jméno...

Ministerstvo vyčlenilo vakcíny pro těhotné. Válek apeluje na přeočkování dětí

25. dubna 2024  11:30,  aktualizováno  14:24

V Česku stále rapidně přibývá případů černého kašle. „Registrujeme 956 nových případů,“ řekla...

Trumpova bulvární odysea. Jeho věrní z něj dělali nadsamce, soupeře likvidovali

25. dubna 2024  14:10

Premium Aktuální soud s Donaldem Trumpem, ve kterém se propírají i jeho opakované zálety, je unikátní...

  • Počet článků 35
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 5702x
Parazitující živnostník, školitel češtiny, korektor a redaktor, libertarián, euroskeptik, pravičák, E(I)NTJ a fanoušek hudby, češtiny, cizích jazyků, technologií, her a seriálů.

Narodil jsem se v roce 1991 v jižních Čechách, dlouho bydlel kousek od Berouna, nyní se pohybuji v Praze. Živí mě převážně čeština, jsem korektor, editor, redaktor, školím jazyk ve firmách i státní správě. Od roku 2011 jsem dělal pro různá online média, téměř tři roky (od roku 2013) jsem psal jako externista do technologické rubriky iHNed.cz, velmi výjimečně i do tištěných médií. Po získání titulu (v roce 2015) jsem z přivýdělků a dohod udělal živnost – jsem OSVČ, tedy parazit, mám svůj tým lidí a nabízím kompletní služby ohledně textů, od tvorby přes korekce po překlad. Mezi mé klienty patří například jeden velký výrobce elektroniky. Školím češtinu, etiketu a „komunikaci“.

Vystudoval jsem mezinárodní obchod na FMV VŠE a amerikanistiku na FSV UK, na půl roku jsem si odskočil studovat terorismus, národní bezpečnost a trestní systém do Spojených států. Předtím jsem měl to potěšení studovat trubku (a jako vedlejší obor klavír) na pražském Gymnáziu Jana Nerudy s rozšířenou výukou hudby. Od září 2016 jsem nastoupil jako student Ph.D. zpět na FSV (momentálně přerušeno).

Mám úžasnou ženu a neméně úžasnou roční dceru – jsou pro mě vším.

Politicky jsem libertarián/minarchista: Příznivec malého státu s malými pravomocemi, který chrání před násilím a krádežemi a vynucuje nutné minimální zákony. Jen pak může společnost fungovat, aniž by nějaká skupina utlačovala nebo vykořisťovala jinou, a země může ekonomicky prosperovat.

Děkuji za návštěvu mého blogu, snad vás moje texty zaujmou.