Všechno je tu zdarma! Jen vás stát obere o 70 % příjmů

Ta Evropa, to je prostě blahobyt! Zdravotnictví zdarma, vysoké školy zdarma, mateřská dovolená, přídavky na děti… A teda taky jsou tu vysoké daně, ale pššt.

Američtí levicoví komentátoři (pundits) mě jako pravičáka štvou spoustou věcí, i když uznávám, že jsou často vtipní. Jeden jejich žblebt o Evropě (nebo Kanadě) mi ovšem zvedne tlak spolehlivě: „free healthcare“, tedy zdravotní péče zdarma.

Je tu to prostě úplně peckovní! Kdyby oni komentátoři chtěli, mohli by zmínit i další bezplatné vymoženosti, které tu máme: Mateřskou dovolenou, podporu v nezaměstnanosti, penzijní systém, bezplatné vysoké školy, státem vystavěná fotbalová hřiště, přídavky na děti, příspěvky na bydlení, dotace na zkrášlení chodníků. Všechno zdarma! Plnými hrstmi do každé kapsy!

Nebo ne?

V diskuzi pod příspěvkem můžeme debatovat o tom, jak má vypadat sociální systém. Je možné (čtěte: pravděpodobné), že se neshodneme. Jednu tezi mi ale nikdo nevyvrátí, a snažně vás prosím, abyste o ní přemýšleli, i když se mnou třeba jinak v ničem nesouhlasíte: Stát nemá peníze.

Stát si může peníze vypůjčit, čímž zadluží naše děti, protože pokud nejste Řecko, tak se dluhy splácejí. Stát si může peníze vytisknout, což taky dělá (a dělá to EU a dělají to USA), čímž okrádá všechny, protože důsledkem je inflace. Zjednodušeně řečeno je všechno dražší a vaše úspory se znehodnocují. No a nebo může stát peníze ukrást – „vydanit“. Pokud možno co nejnepřehledněji a nejnespravedlněji a nejneefektivněji, tedy tak, aby při tom půlku ztratil, vybral od každého jinou částku a poštval proti sobě nějaké skupiny obyvatelstva, třeba „třídy“.

Výstavbu přehrady nezaplatil stát, zaplatili jste ji vy, potažmo vaše děti. Důchod paní Novákové jste zaplatili vy. Můj magisterský titul jste zaplatili vy. Magisterský titul vašich dětí zaplatím já. A teda vy taky. Operaci slepého střeva malé Janičky platíme my všichni. To hřiště z grantu EU neplatila EU. Silnice platíte vy, a nestojí za nic, protože je staví stát, a ten se v netržním prostředí nemusí snažit. Osvětlení v parlamentu platíte vy. Vědecký výzkum platíte vy. A tak dále.

Daně jsou všudypřítomné a velmi vysoké; někdy dokonce mnohonásobné, naskládané na sebe. Spousta lidí dělá chybu, že se u výplatní pásky jen mrkne na čistou částku, která jim přijde na účet, a hodí papírek do šuplíku (nebo do koše). Zkuste se podívat na superhrubou mzdu… A až příště naberete benzín, doporučuji vzít do ruky kalkulačku.

Já obojí nabízím jako dva reálné příklady.

Benzín: Daň z daně

Začněme u toho benzínu. Protože jsem hnusný vykořisťující parazitický OSVČ, mohl jsem si dovolit koupit 14 let staré ojeté auto, do kterého teď kupuju hektolitry benzínu. 16. března jsem nakoupil Natural 95 v benzínce Globus na pražském Zličíně. Účtenka (krácená) níže:

Vidíte tam jen DPH, že? Na to jsme zvyklí, že? Ejhle, je to složitější.

Minimální spotřební daň je v případě Naturalu 95 zákonem stanovena na 12 840 Kč / 1 000 litrů, tedy 12,84 Kč z každého litru. Daň z přidané hodnoty je standardních plných  21 %. A DPH se platí i ze spotřebky – daň z daně!

 

Já tedy koupil 37,06 litrů při ceně 26,50 za litr.

DPH

V mém nákupu to vychází takhle, ale všimněte si, že spotřební daň na účtence nenajdete:

DPH

Věděli jste, že je benzín tak levný? Ty daně, to nejsou částky, které se musí obětovat bohyni Zemi, aby neseslala meteority. To jsou vymyšlená („stanovená“) čísla, která uzákonil stát, respektive EU (abych byl fér, EU trvá na DPH 15 %, zbylých 6 procentních bodů je náš vlastní výmysl).

Ještě jednou: Zaplatil jsem kartou 982 korun. Cena produktu je jen 336 Kč, zbylých 646 Kč je daň. To je 192 %, skoro dvě třetiny ceny!

Navíc tady nejde jen o mě – pohonné hmoty platí všichni, i když nemáte auto. Kupříkladu dopravci, kteří vám vozí kamionem jogurty do supermarketu, si spotřební daň a DPH (samozřejmě) nechají zaplatit koncovým zákazníkem – to jste vy – který má pak jogurt dražší. Nebude přece dovážet ztrátově.

Snad ještě odpornější daně jsou na cigarety a alkohol – naštěstí nekouřím a piju sporadicky, ale za výzkum to stojí, doporučuji vygooglit. Stát vám chce nahradit maminku a přítelkyni a říká, že nemáte kouřit. Tak vám to zdanil.

Smutná výplatní páska

Podělím se ještě o svoji autentickou výplatnici, když jsem si minulé září zajistil přivýdělek a odpracoval 14 550 Kč hrubého. Zaměstnavatele jsem stál navrch bezmála pět tisíc (třetina) a o téměř dva a půl jsem přišel (cca pětina, šestina). Zdravotní a sociální daň („pojištění“) + daň z příjmu. O tom jsem ostatně psal v minulém příspěvku – proč si jako malý podnikatel prostě nemůžu dovolit najmout studenta na dohodu.

Nemá smysl to nějak dále rozebírat. A výjimečně navrhuji, abychom se vykašlali na politickou debatu o tom, co stát platit. Jestli je dobře, že máme důchodový systém a mateřské dovolené a socialistické („veřejné“) zdravotnictví.

Podstatné je, že nic z toho není zdarma. Naopak státu odvádíme setsakramentsky dost.

Autor: Zdeněk Král | čtvrtek 24.3.2016 10:01 | karma článku: 41,85 | přečteno: 5759x
  • Další články autora
  • Počet článků 35
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 5702x
Parazitující živnostník, školitel češtiny, korektor a redaktor, libertarián, euroskeptik, pravičák, E(I)NTJ a fanoušek hudby, češtiny, cizích jazyků, technologií, her a seriálů.

Narodil jsem se v roce 1991 v jižních Čechách, dlouho bydlel kousek od Berouna, nyní se pohybuji v Praze. Živí mě převážně čeština, jsem korektor, editor, redaktor, školím jazyk ve firmách i státní správě. Od roku 2011 jsem dělal pro různá online média, téměř tři roky (od roku 2013) jsem psal jako externista do technologické rubriky iHNed.cz, velmi výjimečně i do tištěných médií. Po získání titulu (v roce 2015) jsem z přivýdělků a dohod udělal živnost – jsem OSVČ, tedy parazit, mám svůj tým lidí a nabízím kompletní služby ohledně textů, od tvorby přes korekce po překlad. Mezi mé klienty patří například jeden velký výrobce elektroniky. Školím češtinu, etiketu a „komunikaci“.

Vystudoval jsem mezinárodní obchod na FMV VŠE a amerikanistiku na FSV UK, na půl roku jsem si odskočil studovat terorismus, národní bezpečnost a trestní systém do Spojených států. Předtím jsem měl to potěšení studovat trubku (a jako vedlejší obor klavír) na pražském Gymnáziu Jana Nerudy s rozšířenou výukou hudby. Od září 2016 jsem nastoupil jako student Ph.D. zpět na FSV (momentálně přerušeno).

Mám úžasnou ženu a neméně úžasnou roční dceru – jsou pro mě vším.

Politicky jsem libertarián/minarchista: Příznivec malého státu s malými pravomocemi, který chrání před násilím a krádežemi a vynucuje nutné minimální zákony. Jen pak může společnost fungovat, aniž by nějaká skupina utlačovala nebo vykořisťovala jinou, a země může ekonomicky prosperovat.

Děkuji za návštěvu mého blogu, snad vás moje texty zaujmou.