Když vám policie přijde zakázat tibetskou vlajku

Pokud očekáváte smutný autentický příběh od mladíka, kterému někdo zabavil vlajku, omlouvám se. Tenhle příspěvek je jenom rada od mladíka, který si svoje práva nenechá lehce pošlapat.  

Dostal jsem od jednoho názorového oponenta zdvořilou výzvu k tomu, abych se vyjádřil k aktuálnímu tématu souvisejícímu s návštěvou čínského prezidenta. („Kde jsou svobodní? […] Svobodní vždy vylezou a buzerují když se jedná o naprostý pitomosti. Pokud se tady ale začnou rozlejzat komouši a fízlové, tak jsou zticha. Pozéři.) Tak prosím. Nemůžu sice v žádném případě mluvit jménem strany, ale za sebe se vyjádřím.

Mého oponenta rozezlil tento facebookový příspěvek pana Honzy Krupičky (snímek obrazovky níže). Stručně: Pracuje v budově, která sousedí s Hiltonem, kde je ubytovaný čínský prezident. Pan Krupička se rozhodl vyvěsit do okna tibetskou vlajku, načež (teď už cituji) „[z]a půl hodiny přišli policajti jen s páskama kolem ruky (asi nepatřili do státní) a že se to musí sundat. S odůvodněním, že odstřelovači nevidí co, nebo kdo se za tou vlajkou skrývá. Ohledně žaluzie si nestěžovali, zůstává tak zatažena a zatím nikdo nepřišel, aby jsme ji vytáhli. Podle nich si mužeme vyvěsit vlajku českou, popřípadě čínskou.“

 

Kde se vzalo nařízení mít průhledná okna?

Příspěvek se objevil nasdílený na Google+, kde jsem byl jako tamější profláknutý „bojovník za svobodu“ tak zdvořile (jmenovitě) vyzván, abych se vyjádřil. Nuže:

Pominu, komu ta kancelář patří, budu klidně předpokládat, že patří panu Krupičkovi, protože na tom nesejde. Nevidím důvod, proč by mělo být vidět jeho oknem dovnitř objektu, s jedinou výjimkou (nebo dvěma):

1) Je jasně stanovené v nájemní smlouvě, smlouvě o prodeji nebo v nějakém podobném dokumentu, který podepsal současný majitel té kanceláře, že vedle je hotel přecpaný zahraničními návštěvami, takže souhlasím, aby mi snajpr čučel do průhledných oken, a slibuji, že je udržím v průhledném stavu.

2) Kvůli zombie apokalypse nebo něčemu podobnému vyhlásí vláda mimořádný stav, při kterém může omezit některé jinak posvátné svobody. Třeba když jsou povodně, tak vám nakráčí policajt (nebo voják) do baráku, aby vás evakuoval. Jinak k tomu potřebuje soudní příkaz (tedy měl by). Takže dejme tomu by muselo být vidět oknama do budovy. Třeba.

Jak tedy postupovat?

Výjimečný stav pokud vím vyhlášený není, a budu PŘEDPOKLÁDAT, aniž bych o tom cokoli věděl (!), že pan Krupička nemá individuální smluvní povinnost mít průhledná okna. Jinak řečeno, při následujícím postupu si musím být vědom toho, že budova je prostě moje a není v nějakém zvláštním režimu. Jestli jsem Hiltonu slíbil prázdná okna, tak mám samozřejmě smůlu.

Jinak:

U dveří zazvoní policie. Vytahuju mobil, abych si mohl konverzaci zaznamenat. Nevidím důvod nejednat s policií zdvořile – taky jsou to lidi – i když vás tímto upozorňuji, že „nemusíte“. Naproti tomu policisté se musí podle zákona chovat zdvořile k vám.

– Takže přijde příslušník a řekne (cituji příspěvek), že „se to musí sundat.“ Rozhodně ho nepouštím do místnosti.
• Já řeknu: Na základě čeho chcete, abych tu vlajku sundával?
– Příslušník řekne (cituji příspěvek): Odstřelovači nevidí co, nebo kdo se za tou vlajkou skrývá.
• Já řeknu: Promiňte, že to říkám tak natvrdo, pane nadpraporčíku, ale mně je vcelku jedno, co odstřelovači vidí. Tohle je soukromý objekt a odvedle mají nepochybně právo koukat na něj dalekohledem, ale já nevidím zákonný důvod usnadňovat jim to průhledným oknem. Nepřeji si tu vlajku sundat, nepřeji si, aby sem bylo vidět, a nepřeji si, abyste s ní Vy nebo kdokoli jiný manipuloval.

No a dál se uvidí. Není to jednoduché?

Pokud policista vytáhne paragraf, tak bych měl vlajku sundat přinejmenším do doby, než si zjistím, jestli je ten požadavek oprávněný. Pokud zjistím, že není, vlajku znovu vyvěsím.

Pokud by se policista na něco vyptával, třeba proč je vyvěšená, tak odmítnu podat vysvětlení. S policistou se jen tak z fleku bavit nemusíte, pokud se vám nechce.

Pokud by ji policista chtěl sundat sám (pochybuju!), tak ho znovu ústně vyzvu k tomu, aby to nedělal, že si to nepřeji a je v soukromém prostoru. Že do něj vstoupil bez povolení. Nezapomeňte, že máte videozáznam.

Nemusím snad říkat, že policii se ve výkonu třeba i protiprávního úkonu nebrání fyzicky (tím nemyslím vraždu, tím myslím prkotinu, jako je odlepení vlajky). Policisty se ani nedotknu, nebudu brát do ruky nůž, nebudu mu vyhrožovat. Stejně jako v jiných situacích nebudu utíkat, když policista řekne, abych stál.

Načež to budu řešit na GIBSu, respektive rovnou zavolám 158 a nechám si poslat pomoc. A TV Nova by neškodila.

 

Pan Krupička uzavírá příspěvek tímto: „Podle nich si mužeme vyvěsit vlajku českou, popřípadě čínskou.“ Což je samozřejmě naprostá hovadina, takhle to nefunguje určitě.

Nevidím důvod být na policisty drzý, pokud nejsou oni jako první drzí na mě, ale platí stále stejné pravidlo: Znejte svoje práva (a svobody) a nenechte si je brát (omezovat).

Autor: Zdeněk Král | středa 30.3.2016 17:15 | karma článku: 32,90 | přečteno: 2622x