Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Když vám policie přijde zakázat tibetskou vlajku

30. 03. 2016 17:15:37
Pokud očekáváte smutný autentický příběh od mladíka, kterému někdo zabavil vlajku, omlouvám se. Tenhle příspěvek je jenom rada od mladíka, který si svoje práva nenechá lehce pošlapat.

Dostal jsem od jednoho názorového oponenta zdvořilou výzvu k tomu, abych se vyjádřil k aktuálnímu tématu souvisejícímu s návštěvou čínského prezidenta. („Kde jsou svobodní? [...] Svobodní vždy vylezou a buzerují když se jedná o naprostý pitomosti. Pokud se tady ale začnou rozlejzat komouši a fízlové, tak jsou zticha. Pozéři.) Tak prosím. Nemůžu sice v žádném případě mluvit jménem strany, ale za sebe se vyjádřím.

Mého oponenta rozezlil tento facebookový příspěvek pana Honzy Krupičky (snímek obrazovky níže). Stručně: Pracuje v budově, která sousedí s Hiltonem, kde je ubytovaný čínský prezident. Pan Krupička se rozhodl vyvěsit do okna tibetskou vlajku, načež (teď už cituji) „[z]a půl hodiny přišli policajti jen s páskama kolem ruky (asi nepatřili do státní) a že se to musí sundat. S odůvodněním, že odstřelovači nevidí co, nebo kdo se za tou vlajkou skrývá. Ohledně žaluzie si nestěžovali, zůstává tak zatažena a zatím nikdo nepřišel, aby jsme ji vytáhli. Podle nich si mužeme vyvěsit vlajku českou, popřípadě čínskou.“


Kde se vzalo nařízení mít průhledná okna?

Příspěvek se objevil nasdílený na Google+, kde jsem byl jako tamější profláknutý „bojovník za svobodu“ tak zdvořile (jmenovitě) vyzván, abych se vyjádřil. Nuže:

Pominu, komu ta kancelář patří, budu klidně předpokládat, že patří panu Krupičkovi, protože na tom nesejde. Nevidím důvod, proč by mělo být vidět jeho oknem dovnitř objektu, s jedinou výjimkou (nebo dvěma):

1) Je jasně stanovené v nájemní smlouvě, smlouvě o prodeji nebo v nějakém podobném dokumentu, který podepsal současný majitel té kanceláře, že vedle je hotel přecpaný zahraničními návštěvami, takže souhlasím, aby mi snajpr čučel do průhledných oken, a slibuji, že je udržím v průhledném stavu.

2) Kvůli zombie apokalypse nebo něčemu podobnému vyhlásí vláda mimořádný stav, při kterém může omezit některé jinak posvátné svobody. Třeba když jsou povodně, tak vám nakráčí policajt (nebo voják) do baráku, aby vás evakuoval. Jinak k tomu potřebuje soudní příkaz (tedy měl by). Takže dejme tomu by muselo být vidět oknama do budovy. Třeba.

Jak tedy postupovat?

Výjimečný stav pokud vím vyhlášený není, a budu PŘEDPOKLÁDAT, aniž bych o tom cokoli věděl (!), že pan Krupička nemá individuální smluvní povinnost mít průhledná okna. Jinak řečeno, při následujícím postupu si musím být vědom toho, že budova je prostě moje a není v nějakém zvláštním režimu. Jestli jsem Hiltonu slíbil prázdná okna, tak mám samozřejmě smůlu.

Jinak:

U dveří zazvoní policie. Vytahuju mobil, abych si mohl konverzaci zaznamenat. Nevidím důvod nejednat s policií zdvořile – taky jsou to lidi – i když vás tímto upozorňuji, že „nemusíte“. Naproti tomu policisté se musí podle zákona chovat zdvořile k vám.

– Takže přijde příslušník a řekne (cituji příspěvek), že „se to musí sundat.“ Rozhodně ho nepouštím do místnosti.
• Já řeknu: Na základě čeho chcete, abych tu vlajku sundával?
– Příslušník řekne (cituji příspěvek): Odstřelovači nevidí co, nebo kdo se za tou vlajkou skrývá.
• Já řeknu: Promiňte, že to říkám tak natvrdo, pane nadpraporčíku, ale mně je vcelku jedno, co odstřelovači vidí. Tohle je soukromý objekt a odvedle mají nepochybně právo koukat na něj dalekohledem, ale já nevidím zákonný důvod usnadňovat jim to průhledným oknem. Nepřeji si tu vlajku sundat, nepřeji si, aby sem bylo vidět, a nepřeji si, abyste s ní Vy nebo kdokoli jiný manipuloval.

No a dál se uvidí. Není to jednoduché?

Pokud policista vytáhne paragraf, tak bych měl vlajku sundat přinejmenším do doby, než si zjistím, jestli je ten požadavek oprávněný. Pokud zjistím, že není, vlajku znovu vyvěsím.

Pokud by se policista na něco vyptával, třeba proč je vyvěšená, tak odmítnu podat vysvětlení. S policistou se jen tak z fleku bavit nemusíte, pokud se vám nechce.

Pokud by ji policista chtěl sundat sám (pochybuju!), tak ho znovu ústně vyzvu k tomu, aby to nedělal, že si to nepřeji a je v soukromém prostoru. Že do něj vstoupil bez povolení. Nezapomeňte, že máte videozáznam.

Nemusím snad říkat, že policii se ve výkonu třeba i protiprávního úkonu nebrání fyzicky (tím nemyslím vraždu, tím myslím prkotinu, jako je odlepení vlajky). Policisty se ani nedotknu, nebudu brát do ruky nůž, nebudu mu vyhrožovat. Stejně jako v jiných situacích nebudu utíkat, když policista řekne, abych stál.

Načež to budu řešit na GIBSu, respektive rovnou zavolám 158 a nechám si poslat pomoc. A TV Nova by neškodila.

Pan Krupička uzavírá příspěvek tímto: „Podle nich si mužeme vyvěsit vlajku českou, popřípadě čínskou.“ Což je samozřejmě naprostá hovadina, takhle to nefunguje určitě.

Nevidím důvod být na policisty drzý, pokud nejsou oni jako první drzí na mě, ale platí stále stejné pravidlo: Znejte svoje práva (a svobody) a nenechte si je brát (omezovat).

Autor: Zdeněk Král | středa 30.3.2016 17:15 | karma článku: 32.64 | přečteno: 2576x

Další články blogera

Zdeněk Král

Přejetí, zastřelení, nebo pobodání? Aneb kam letos na dovolenou

Česká xenofobní republika je jednou z nejbezpečnějších zemí světa a zatvrzele na tom odmítá cokoli měnit. Kam se vydat, když chcete být kulturně obohaceni?

18.8.2017 v 13:14 | Karma článku: 47.59 | Přečteno: 9392 | Diskuse

Zdeněk Král

EU jako federace, Spojené státy evropské? Úplný nesmysl a blud už z principu

V Bruselu se usilovně snaží o vytvoření Evropského svazu. Diktují nám většinu zákonů, Lisabonem si zajistili hlasovací většinu a „suverénní národní stát“ je pomalu sprosté slovní spojení. To musí přestat!

20.7.2017 v 9:10 | Karma článku: 38.28 | Přečteno: 1553 | Diskuse

Zdeněk Král

Jsem rasista, ale… Radši burkini než komanče

Už delší dobu se chystám napsat příspěvek o rasismu. Tenhle ale bude primárně o plavkách, respektive o pseudoplavkách jménem burkini. A taky o roli státu – co jiného ode mě čekat...

15.7.2017 v 9:10 | Karma článku: 38.13 | Přečteno: 5468 | Diskuse

Zdeněk Král

Deklarace nezávislosti České republiky na EU

Deklarace nezávislosti z roku 1776 patří k nejdůležitějším dokumentům (nejen) americké historie. Slova Thomase Jeffersona si v minulosti vypůjčilo mnoho hnutí a autorů. Je načase, aby svou parafrázi měla i Česká republika.

4.7.2017 v 9:10 | Karma článku: 33.84 | Přečteno: 1245 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Jan Ziegler

Okamurovský populismus, to jsou tzv. novomanželské půjčky

Rodiny by podle plánů Strany přímé demokracie Tomia Okamura měly dostávat 300 tisíc korun novomanželské bezúročné půjčky. Při narození třetího dítěte by je už nemusely vracet. To je zločinné mrhání peněz..

19.9.2017 v 17:23 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 0 | Diskuse

Pavel Kamas

Volební ovce

S blížícími volbami se odehrává více a více vtipných (nebo tragických?) situací. Rozhovory a komentáře jsou toho plné. Obavu z ANO začíná střídat obava, že by část poslanců mohli získat Piráti. A ČSSD se rozhodla vyhrát volby.

19.9.2017 v 15:59 | Karma článku: 9.48 | Přečteno: 189 | Diskuse

Petr Burian

Síla peněz

Žmoulajíce potištěný papírek s nápisem 1000kč přemýšlejí mnozí co za něj dostanou a zda-li vůbec. Zda a jak jsou bankovky kryté. Nejlépe kdyby byly kryté speciálními jednotkami v ulicích, jako dnes celá Francie a mnohé jiné země.

19.9.2017 v 13:47 | Karma článku: 6.66 | Přečteno: 227 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Bravo, pane prezidente. Bravo!

Nestává se často, aby byl Miloš Zeman autorem těchto řádků chválen. Pokud jde ale o jeho úsudek týkající se Izraele, dalo by se lidově říci, že nemá chybu. Nejnověji nás o tom přesvědčil během nynější návštěvy USA.

19.9.2017 v 13:45 | Karma článku: 30.55 | Přečteno: 710 | Diskuse

Jan Bartoň

Barmská prezidentka Su Ťij promluvila

Z Barmy – Myanmaru uprchly za poslední měsíc podle některých údajů až sta tisíce Rohingů. Tito obyvatelé Barmy vyznávají islám a Západ začal o vyhánění Rohingů mluvit jako o genocidě. Kritice se nevyhnula ani Su ťij.

19.9.2017 v 12:57 | Karma článku: 21.03 | Přečteno: 643 | Diskuse
Počet článků 26 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 4894

Parazitující živnostník, korektor a redaktor, libertarián, euroskeptik, pravičák, E(I)NTJ, antiteista a fanoušek hudby, češtiny, cizích jazyků, technologií, her a seriálů.

Narodil jsem se v roce 1991 v Českých Budějovicích, dlouho bydlel kousek od Berouna, nyní se pohybuji v Praze. Živí mě převážně čeština, jsem korektor, editor, redaktor a obecně textař. Od roku 2011 jsem dělal pro různá online média, poslední téměř tři roky (od roku 2013) píšu jako externista do technologické rubriky iHNed.cz, velmi výjimečně i do tištěných médií. Po získání titulu (v roce 2015) jsem z přivýdělků a dohod udělal živnost – jsem OSVČ, tedy parazit, mám svůj tým lidí a nabízím kompletní služby ohledně textů, od tvorby přes korekce po překlad. Mezi mé klienty patří například jeden velký eshop s elektronikou.

Vystudoval jsem mezinárodní obchod na FMV VŠE a amerikanistiku na FSV UK, na půl roku jsem si odskočil studovat terorismus, národní bezpečnost a trestní systém do Spojených států. Předtím jsem měl to potěšení studovat trubku (a jako vedlejší obor klavír) na pražském Gymnáziu Jana Nerudy s rozšířenou výukou hudby. Od září 2016 jsem nastoupil jako student Ph.D. zpět na FSV.

Politicky jsem libertarián/minarchista: Příznivec malého státu s malými pravomocemi, který chrání před násilím a krádežemi a vynucuje nutné minimální zákony. Jen pak může společnost fungovat, aniž by nějaká skupina utlačovala nebo vykořisťovala jinou, a země může ekonomicky prosperovat.

Svou politickou filosofii i kompletní životopis jsem zveřejnil na svých osobních stránkách.

Děkuji za návštěvu mého blogu, snad vás moje texty zaujmou.Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.